Oldal kiválasztása

Máglyarakástorta

Írta: Sárándi Gombóta

2021.05.17.
mr0 belyeg

Réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban… (sok-sok kilóval ezelőtt) …szakács szakmát oktattam, több évfolyamon át: szakmunkásképzést tanulóknak, szakács tanfolyamot felnőtteknek. Mindkét generáció egyik kedvenc tétele a „Máglyarakástorta” volt. Több tucatnyi „megsütés” után redukálódott az alábbi recept:

Hozzávalók: (1 nagy tortaformához)
A tésztához: 6 db szikkadt (de még nem száraz!) zsemle*, fél liter tej, 6 db tojássárgája, 8 dkg kristálycukor, 3 dkg vaj vagy margarin.
A töltelékhez: nettó 30 dkg alma (vékony cikkekre vágva), 8 dkg kristálycukor, ½ teáskanál őrölt fahéj, 5 dkg darált dió, 5 cl rum (vagy 1 teáskanál rumaroma), 5 dkg sárgabaracklekvár.
A habhoz: 5 db tojásfehérje, 10 dkg kristálycukor, 3 dkg sárgabaracklekvár.
A tortaformához: 2 dkg vaj, 3 dkg zsemlemorzsa.

Elkészítése: Lecsatolható szélű tortaformát kivajazunk, majd zsemlemorzsával kiszórjuk.
Elkészítjük a tölteléket: az almát felforrósított száraz serpenyőben cukorral, fahéjjal ízesítve pár percig pároljuk, vigyázva, maradjon roppanós, el ne lágyuljon.

mr1

Elkészítjük a tésztát: A zsemlét 1 centi vastagra felkarikázzuk. A tejet felforraljuk, közben a tojások sárgáját cukorral habosra kikeverjük. Ehhez, állandó habverőzés mellett, beleöntjük a felforralt tejet és a vajat.

mr2

Hagyjuk annyira hűlni, hogy kezünk már „állja” a hőmérsékletét.
Egy zsemlekarikát kezünkbe veszünk, majd a tejbe mártjuk. Hagyjuk, hogy jól megszívja magát, kiemeljük, és kissé megnyomkodjuk, olyan maradjon, mint egy vízzel teli szivacs, ami még magában tudja tartani a folyadékot. A tortaforma aljára fektetjük. A fele zsemlét így megáztatjuk, és a forma alját kibéleljük vele.

mr3

Megszórjuk a dióval, majd ráterítjük a megpárolt almát. (Ha levet engedett, azt is locsoljuk rá.)

mr4

A maradék beáztatott zsemlével lefedjük tetejét.

mr5

A baracklekvárt kikeverjük a rummal (aromával), majd a tészta felületét lekenjük vele.

mr6

160°C sütőbe csúsztatva 30 percig sütjük. Akkor jó, amikor a zsemle tésztává egybesül, de nem szárad ki. A sütőből kivéve hagyjuk kissé hűlni.

mr7

A habhoz a tojások fehérjét félig felverjük, hozzáadjuk a cukrot, majd kemény habbá verjük, legvégül a baracklekvárt is belekeverjük. Ez a művelet habverőgéppel is minimum 20 percbe fog telni. Akkor jó a hab, amikor szinte gumisan kemény, fényes, nem törhető, inkább kenhető. Az így felvert habot vastagon rásimítjuk a besütött zsemlealapra, majd habzsákból a szélére habrózsákat nyomunk.

mr8

140°C-os sütőbe csúsztatjuk, 15-20 perc alatt tetejét szép világosbarnára „szárítjuk”. Tíz perc pihentetés után, a habot óvatosan elválasztjuk a formától. Ha a hab gombakalap módjára túllóg rajta, akkor a karikát felfelé nem tudjuk lehúzni róla, ezért előtte állítsuk egy nagyobb konzervdobozra, és így kicsatolva lefelé könnyen eltávolíthatjuk.

mr9

Tálalása: A forma alján hagyva, vizezett késsel felcikkezzük. (Még jobb, ha elektromos kenyér-szeletelőt használunk hozzá.) Ezek után tortalapáttal egy cikk máglyarakástorta alá nyúlunk, majd desszertes tányérra állítjuk.

mr10

*A zsemlét kicserélhetjük kalácsra. Ezzel még tovább gazdagítjuk a desszertet…

Máglyarakás torta csokoládés habbal
A felvert habot vastagon rásimítjuk a besütött zsemlealapra. Tetejére kanállal lukakat nyomkodunk, amibe tördelt étcsokoládé darabokat teszünk. A fehéren maradt részekre baracklekvárt kanalazunk.
140°C sütőbe csúsztatjuk, 15-20 perc alatt tetejét szép világosbarnára „szárítjuk”.

mr11

A mi máglyarakásunkat 2021-ben, 7 hetente, keddenként az alábbi napokon rendelheti meg:

Május 18.
Július 06.
Augusztus 24.
Október 12.
November 30.

+ 1 recept!

Legutóbbi bejegyzések

Hasonló bejegyzések

A „Duna” mint mód!

A „Duna” mint mód!

Ha ez az étel hímnemű, akkor pont most lett nyugdíjas. Ha nő, akkor már jó pár éve élvezi a dologtalan hétköznapokat. 1958-ban született, Kádár ravasz terveként, propaganda fegyvernek! Súlyos „terhet” cipel ő, és a vele egykorú testvérei, mint a „Hortobágyi húsos...

bővebben
Nem kell a rizsa? De! Kell a „török rizs”!

Nem kell a rizsa? De! Kell a „török rizs”!

A könyveim hasonló stílusú receptjei között kutatva, és az interneten található "Turkish rice" (illetve piláf) leírások között csemegézve leltem ezekre a receptekre. Mielőtt megismernék a "mi török rizsünket", előtte bizony át kell "rágniuk" magukat ezeken itt! Megéri...

bővebben

0 hozzászólás